„Sezamie otwórz się!” to pierwsze zajęcia, w których uczestniczyli uczniowie klasy 3b wraz z wychowawca panią Dorota Mantur i panią Dominiką Miaz w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Celem spotkania było pokazanie dzieciom, że biblioteka to miejsce atrakcyjne oraz rozbudzenie zainteresowań czytelniczych. Zajęcia rozpoczęliśmy od wpisania na plakat przygotowany dla nas przez panią Małgosię tytułów książek, które kochamy. Następnie odwiedziliśmy poszczególne działy biblioteki, poznaliśmy główne zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych oraz różne rodzaje i formy książek. Dowiedzieli się jak zostać czytelnikiem oraz jak znaleźć książkę na półce. Wspólnie z panią Małgosią omówiliśmy drogę książki od pisarza do czytelnika oraz etapy jej powstawania. Bardzo ciekawą zabawą było rozwijanie myśli „Książka jest jak….., bo…..”, każdy z nas wybieram rekwizyt, a później uzupełnialiśmy myśl, np.: „Książka jest jak czekolada, bo nie mogę bez niej żyć”, „Książka jest jak sztabka złota, bo mądrości w niej zawarte są cenniejsze niż złoto”. Na zakończenie spotkania przygotowaliśmy plakat „Warto przeczytać”, gdzie każdy zapisywał tytuł książki, którą poleciłby koleżance, koledze.
Sezamie otwórz się
Skarprtkowe szaleństwo w klasie 3b
Skarpetkowe szczęście – warsztaty promujące książki Justyny Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych” oraz „Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)”
W czwartek uczniowie klasy 3b w ramach realizacji projektu Bzik Czytelniczy, wraz z wychowawcą i Panią Dominiką Miaz wybrali się na kolejne spotkanie warsztatowe do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Legionowie. Czekały tam na nich zabawy literackie, plastyczne i ruchowe nawiązujące tematycznie do książek Justyny Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych” oraz „Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)”. Lektura nie była dzieciom obca, gdyż została omówiona w trakcie zajęć czytelniczych.
Często zastanawia was, gdzie znikają wrzucone do pralki skarpetki? Bo jest faktem, że znikają, skoro wsadzamy je parami, a wyjmujemy pojedynczo. Uczniowie klasy 3b doskonale wiedzą, że zaginione skarpetki ruszają w świat, robią zawrotne kariery i mają świetne przygody: zostają gwiazdami filmowymi, detektywami, mysimi mamami albo po prostu uszczelniają wronie gniazdo.
Dzieci szukały skarpetek do pary, które pochowały się na bibliotecznych półkach; tworzyły skarpetkowe opowieści, słuchały też fragmentów drugiej części lektury (mega ciekawej) , projektowały skarpety. Atrakcji było bardzo dużo, Nie możemy się doczekać kolejnego spotkania.
Bardzo dziękujemy Pani Małgosi za świetne spotkanie.
Uczniowie klasy 3b, Dominika Miaz, Dorota Mantur
Skarpetkowe szaleństwo
Od tabletu do tabletu
Dnia 14.12.2017 r. odbyła się piesza wycieczka do Biblioteki Miejskiej w ramach projektu Bzik czytelniczy. Tym razem Pani Małgosia prowadząca zajęcia wprowadziła nas w temat historii książek. Mieliśmy okazję rozwiązywać krzyżówki, zrobić własne tabliczki gliniane, na których narysowalismy schematyczny obrazek, atakże stworzyć niecodzienna, książkową oś czasu. Dowiedzieliśmy się, jak żyli ludzie w różnych epokach i ,jak wyglądała towarzysząca im książka. Już teraz wiemy kim był Jan Gutenberg i jakie były jego zasługi. Pracowaliśmy indywidualnie, w parach i zespołach. Spotkanie było bardzo ciekawe. Mamy nadzieję, że kolejna przygoda się niebawem odbędzie.
Bardzo dziękujemy Pani Małgosi za doskonałe spotkanie i czekamy na kolejne.
Milena Kuligowska, Aleksander Szymczak
Od tabletu do tabletu
Superheros! Opowieść rysowana komiksem
W dniu 8 lutego 2018 r. odbyła się wycieczka do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Legionowie. Choć było nieco zimno,do biblioteki udaliśmy się pieszo. Dotarliśmy tam na 9.30. Pani przywitała nas bardzo miło i ciepło. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z tematyką komiksu. Dowiedzieliśmy się, co to jest komiks, jak jest zbudowany oraz jakie cechy posiada. Po krótkiej pogawędce, z zapałem zabraliśmy się za rysowanie komiksów. W drodze powrotnej z okazji "tłustego czwartku" zaszliśmy na pyszne pączki. Pełni wrażeń o godzinie 11.30 wróciliśmy do szkoły.
Patryk Rosłoński, uczeń klasy 3b
Opowieść rysowana komiksem
Biblioteczne biuro detektywistyczne
W dniu 22 lutego my - klasa 3b wybraliśmy się do Miejskiej Biblioteki Publicznej znajdującej się przy stacji PKP w Legionowie. Było to kolejne nasze spotkanie. Tym razem dotyczyło książęk, w których bohaterami są detektywi. Na początku Pani przeczytała nam kilka przygód Lassego i Mai z książki pt: "Wakacje z Lassem i Mają. Co się nie zgadza?" autorstwa Martina Widmarka. Następnie rozwiązywaliśmy karty pracy dotyczące różnego rodzaju książek. Najciekawsza dla wszystkich była jednak gra detektywistyczna, podczas której pracowaliśmy w grupach. Chodząc po całej bibliotece z tabletami, szukaliśmy opisów do skanowanych obrazków. Musieliśmy zgadnąć, kto było dpowiedzialny za morderstwo. Był to ogrodnik podlewający kwiaty w deszczowy dzień, co jest absurdalne.
W drodze powrotnej Pani wychowawczyni , w nagrodę za nasze grzeczne zachowanie zaprosiła nas na pyszne pączki i drożdżówki.
Zuzanna Komosa,uczennica klasy 3b
Początek języka za przewodnika
W dniu 27 marca 2018 r. nasza klasa 3b już kolejny raz udała się do Miejskiej Biblioteki Publicznej na warsztaty. Lekcja w bibliotece dotyczyła pochodzenia języka polskiego. Pani Małgosia, która prowadziła zajęcia powiedziała skąd pochodzi język polski, jak wygląda jego drzewo geneologiczne. Było dużo zagadek, rebusów, bawiliśmy się także w skojarzenia. Odszyfrowalismy krótką wypowiedz w praindoeuropejskim języku, co było bardzo trudne. Rozwiązywaliśmy multimedialne krzyżówki,a nawet mierzyliśmy różne części ciała centymetrem, w celu poznania dawnych miar długości. To była bardzo aktywna i ciekawa lekcja.
Lidia Jagnieża, uczennica klasy 3b