Festiwal Dwóch Kultur

Miło nam poinformować, że nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim konkursie grantowym Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM Poland) – agendy ONZ na realizację lokalnych działań integracyjnych dla dzieci i młodzieży ze społeczności lokalnej i migranckiej. Nasz projekt został zaakceptowany i tym samym pozyskaliśmy grant w wysokości 9.000 zł na organizację Festiwalu Dwóch Kultur, którego finał odbędzie się w dniu 17 marca. Grant jest finansowany przez Ministerstwo Europy i Spraw Zagranicznych Francji. Projekt koordynuje Pani Anita Brzozowska.

Kreatywnie z długopisem 3d – poznajemy alfabet polski i ukraiński.

Uczniowie klasy czwartych wraz ze Panią Dominiką Miaz i Panią Marzeną Zdzieszek, aby poznać alfabet Polski i Ukrainy, znaleźli najbardziej optymalny dla siebie sposób. Przy użyciu długopisów 3d wykonali poszczególne litery obu alfabetów.

Jesteśmy różni, a jednak podobni- czym jest tolerancja?

Na godzinie wychowawczej uczniowie wyszukiwali informacje oraz opracowywali zagadnienia związane z tolerancję i z podłożami nietolerancji, oglądali film edukacyjny i dyskutowali: Co powinno łączyć ludzi, a nie dzielić? Co może łączyć młodych ludzi? Jakie mogą mieć wspólne zainteresowania? Na koniec rozwiązywali quiz i przygotowali plakat.

 

Kreatywnie z długopisem 3d – symbole narodowe Polski i Ukrainy

Uczniowie klasy 7b wraz z Panią Bogusłąwą Dytrych na lekcji informatyki w ramach integracji i poznawania swoich krajów przygotowywali flagi, godła i kontury Państw Polski i Ukrainy. Współpraca układała się bardzo dobrze, wykorzystując długopisy 3d powstały bardzo ładne prace.

Twórcza lekcja plastyki

Uczniowie klasy 4b, 5d i 6d na lekcji plastyki w ramach integracji są w trakcie przygotowywania dekoracji. Kolory które zostały wykorzystane do pracy są związane z barwami Polski i Ukrainy. Współpraca układała się bardzo dobrze wykorzystując dostępne środki praca przebiega w pełnym zaangażowaniu i skupieniu.

Przedstawienie teatralne Cylinder dla Księżyca

Gra zwana Kwestem

W ramach Festiwalu Dwóch Kultur w naszej szkole odbyła się popularna gra praktykowana w ukraińskich szkołach zwana „Kwestem”. Uczniowie naszej szkoły pod opieką Pani Tatiany Koroviakowej i Pana Marcina Cygana mogli wziąć udział w kweście o tematyce miłosnej nawiązującej do legendy o Kupidynie. Rywalizacja w połączeniu z możliwością poznania ukraińskich obyczajów okazała się strzałem w dziesiątkę.

"Warsztaty kulinarne Festiwalu Dwóch Kultur"

realizowane w ramach ogólnopolskiego konkursu grantowego Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM Poland). Na warsztatach współpracowali uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły obu kultur - polskiej i ukraińskiej. Ulepiliśmy wspólnie ponad 1000 pierogów z tradycyjnymi ukraińskimi farszami. Jutro degustacja:) Atmosfera była wspaniała i smaczna. Całość warsztatów uświetnił występ ukraińskiego artysty muzyka, Petro Romaniv oraz inscenizacja naszych ukraińskich uczniów pod opieką Pani Tatiany Korowiakowy

Podziękowania dla Pani Lessii Khomyn za przygotowanie wszystkich półproduktów do wylepiania pierogów i zadbanie o ich tradycyjne podanie i przygotowanie. Szczególne podziekowania dla wszystkich zaangażowanych w dzisiejsze wydarzenie: rodzicom, uczniom, naszym ukraińskim i polskim nauczycielom i pracownikom szkoły. Dziękujemy.

Folkowe wypalanki

Uczniowie z klas 4f, 6d i 8c podczas zajęć technicznych wypalali wzory w sklejce. Wzory przedstawiają motywy ludowe zarówno Polski, jak i Ukrainy.

Działania klasy 4d

W ramach ogólnopolskiego konkursu grantowego Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM Poland) uczniowie klasy 4d wykonali projekt ukazujący, jak wiele łaczy Polskę i Ukrainę.
Marlena Słupska

Finałowe warsztaty plastyczne

Apel podsumowujący projekt