Dzień mózgu

18 marca 2021 r. obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Mózgu. Celem obchodów jest zwiększenie wiedzy o tym organie oraz informowanie uczniów o konieczności stosowania profilaktyki układu nerwowego.  

Mózg często jest określany jako „centrum dowodzenia” ludzkiego organizmu, ponieważ to dzięki niemu widzimy, słyszymy, czujemy, gromadzimy i przetwarzamy informacje. Odpowiada za wszelkie bodźce docierające do naszego organizmu. Mózg pracuje nawet wtedy kiedy śpimy a nieprawidłowa praca mózgu źle wpływa na cały organizm. Uczniowie na zajęciach dowiedzieli się dlaczego warto zadbać o nasz mózg i stosować zróżnicowaną i zbilansowaną dietę.
Aby nasz mózg pracował lepiej i wydajniej należy pamiętać, aby w naszej diecie nie zabrakło: kwasów omega-3, witamin z grupy B (w tym kwasu foliowego), witamin D, C, A, E, a także minerałów: potasu, żelaza, magnezu, cynku, jodu, chromu i manganu. Dobre nawodnienie, antyoksydanty i lecytyna również wspomagają pracę mózgu. Niedostateczna ilość tych związków w organizmie może skutkować niepokojem, agresją, bólami głowy, problemami z zasypianiem, ciągłym zmęczeniem i stanami depresyjnymi.

Naszemu mózgowi szkodzą również:
palenie papierosów (w tym bierne),
dieta bogata w cukier, alkohol, sztuczne barwniki i aromaty,
przejadanie się, produkty typu fast food,
nadciśnienie, cukrzyca i nadwaga.
W związku z Dniem mózgu uczniowie wykonali szereg aktywności. Ćwiczyli swoje mózgi podczas rozwiązywania łamigłówek, wykonali plakaty, notebooki.
Zajęcia te podkreślały konieczność dbania o ten skomplikowany organ.
 

Monika Banak