Szkoła podstawowa » Aktualności » Aktualności 2023/2024 » Klasy 1-3 » Podsumowanie Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji

Podsumowanie Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Legionowie zostało przygotowanych wiele ciekawych przedsięwzięć w związku z obchodami „Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji”.
Zakres działań był podzielony na etapy oraz na kategorie wiekowe (uczniowie klas I-III oraz IV-VIII). Klasy młodsze i starsze zostały zapoznane z zagadnieniem dysleksji poprzez lekcje tematyczne, na których wyświetlono prezentacje multimedialne dostosowane do wieku odbiorców.

Lekcje wzbogacone były o nowoczesne technologie (aplikacje – Kahoot!, oprogramowania WordWall, prezentacje PowerPoint, filmy z YouTube itp.). Przeprowadzono aktywne zadania dla uczniów z syntezy i analizy głoskowej (dla młodszych zabawa w trzyliterowe słowa, a dla starszych bardziej skomplikowane rebusy), liczne ćwiczenia ze słuchu fonematycznego (z książki „Dyslektyczne ucho”) oraz napisano drużynowe dyktanda, które podlegały wspólnemu sprawdzeniu. Zajęcia lekcyjne miały głownie na celu kreowanie pozytywnego wizerunku ucznia z dysleksją oraz modelowanie postaw prospołecznych.

Na szkolnych korytarzach zawisły „gazetki ścienne” przybliżające tematykę dysleksji, sławnych dyslektyków oraz problematyczne pod względem ortografii słowa.

Dla uczniów klas I-III zostały zorganizowane „Taneczne przerwy”, których celem był przede wszystkim rozwój dużej motoryki poprzez naśladowanie ruchów tanecznych do danego utworu muzycznego.

W młodszych klasach przeprowadzono konkurs „Mistrz Głoskowania” - IV edycja konkursu wewnątrzszkolnego dla dzieci z problemami w czytaniu, którego głównym celem było wzmacnianie umiejętności językowych, przezwyciężanie specyficznych trudności w czytaniu oraz budzenie w uczniach wiary we własne siły.

Dla uczniów klas IV-VIII zorganizowano kreatywny konkurs plastyczny „Sławni Dyslektycy” dzięki któremu uczniowie mogli przybliżyć sobie sylwetki sławnych, wybitnych osób, które pomimo trudności jakie napotykały potrafiły osiągnąć bardzo wiele w swoich specjalizacjach.

W tym roku podczas „Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji” głównym celem naszej szkoły było wspieranie ucznia dyslektycznego w oparciu o wiele kanałów zmysłowych – metody wzrokowe, słuchowe i ruchowe dodatkowo wzbogacone o nowoczesne technologie.

Czapczak Agnieszka
Gajewska Katarzyna