Szkoła podstawowa » Aktualności » Aktualności 2022/2023 » Klasy 4-8 » Historia parlamentaryzmu na Zamku Królewskim

Historia parlamentaryzmu na Zamku Królewskim

Klasa 6a uczestniczyła w warsztatach o monarchii mieszanej, zwanej powszechnie demokracja szlachecka.

Zajęcia odbywają się w Salach Sejmowych i mają formę inscenizacji, podczas której uczniowie jako posłowie dawnych województw Rzeczypospolitej odtwarzają obrady sejmu. Poznają elementy ustroju dawnej Rzeczypospolitej, kompetencje sejmów i sejmików, dokładną tytulaturę króla. Potrafią wskazać na mapie granice Rzeczypospolitej Obojga Narodów XVI–XVIII w., scharakteryzować obowiązki szlachcica wobec państwa, używając takich pojęć, jak: sejm, sejmik, pospolite ruszenie. Rozumieją proces kształtowania się demokracji szlacheckiej, uczą się dyskutować i wyrażać własne zdanie, stosując odpowiednie argumenty.

Joanna Szydziak