Szkoła podstawowa » Aktualności » Aktualności 2021/2022 » Klasy 4-8 » Z wizytą u króla Jana i Marysieńki w Wilanowie

Z wizytą u króla Jana i Marysieńki w Wilanowie

W środę 30.03.2022 r. klasa VIII B zwiedzała Pomnik Miłości, czyli letnią rezydencję króla Jana III Sobieskiego.
Uczniowie zachwycali się pięknem pałacowych komnat, wspaniałą porcelaną. Podziwiali dzieła malarskie i kunsztowne podłogi. Mikołaj przebrał się i zaprezentował kontusz i żupan magnacki. Jednak największe wrażenie wywarły fakty historyczne. Młodzież z uwagą słuchała o 97 wygranych bitwach wielkiego hetmana, o jego miłości do żony, dzieci, poddanych i 130 kg w chwili śmierci. Dowiedziała się również, że to jedyny polski monarcha, którego sława przekroczyła granicę Rzeczpospolitej, że mówiono o Sobieskim Herkules Europy i lew Polski. Klasę VIII oprowadzały dwie przewodniczki, pani Aleksandra po muzeum, pani Elżbieta po ogrodach pałacowych. Obie wykazały się niezwykłą kompetencją i sympatią.
To był owocny dzień. Uczniowie zdobyli dużo wiedzy, dotlenili mózgi i mieli czas na integrację.
Monika Banak