Szkoła podstawowa » Aktualności » Aktualności 2021/2022 » Klasy 1-3 » Jesienna wycieczka do młyna Gąsiorowo

Jesienna wycieczka do młyna Gąsiorowo

JESIENNA WYCIECZKA DO MŁYNA GĄSIOROWO
Na letnio-jesienną wycieczkę wybrały się 15 września do Młyna Gąsiorowo klasy 2a i 2c. Obiekt swoją nazwę zawdzięcza staremu młynowi z lat 60-tych ubiegłego wieku mieszczącemu się na terenie posesji, który spłonął i nie został już nigdy odbudowany. Słoneczna pogoda sprzyjała zajęciom, które odbywały się na terenie dużego, ekologicznego gospodarstwa. Dzieci poznały odpowiedzi na pytania: ziemniaki sadzimy czy siejemy i dlaczego ich zbiór nazywany jest wykopkami? Dowiedziały się jakie są odmiany ziemniaków, wysłuchały też ich historii. Swoje zdolności uczniowie mogli pokazać w trakcie warsztatów plastycznych, podczas wykonywania ziemniaczanych stempli. Następnie odbył się pokaz zabytkowych narzędzi rolniczych, warsztatowych oraz domowych, przechowywanych w "Skrzyni pełnej skarbów". Te zajęcia uświadomiły dzieciom dlaczego te stare, nieużywane przedmioty są nazywane skarbami. Podczas zajęć sportowych "Z ziemniakiem w roli głównej", uczniowie rywalizowali w grupach np. podczas przenoszenia ziemniaka na łyżce. W czasie wolnym dzieci skorzystały z dużego, bezpiecznego i ekologicznego placu zabaw o nazwie "Gąsiorkowo". Uczestnicy wycieczki zostali zaproszeni na obiad, którego daniem głównym była smaczna babka ziemniaczana. Zakup pamiątek w sklepiku na terenie gospodarstwa zakończył wyjazd na wycieczkę.
Dzięki zajęciom w Młynie Gąsiorowo uczniowie mogli poznać ciekawe informacje dotyczące historii i uprawy ziemniaków, zabytkowe narzędzia i ich zastosowanie. Doskonalili też umiejętności plastyczne oraz podnosili sprawność fizyczną w czasie rywalizacji i zabawy. To był udany dzień spędzony na świeżym powietrzu w grupie rówieśników.

Anna Kaca
Julitta Świerczewska- Szweryn