Świetlica » Aktualności » Aktualności 2020/2021 » Co ciekawego kryją jaskinie?

Co ciekawego kryją jaskinie?

Na świetlicowych dodatkowych zajęciach przyrodniczych mówiliśmy o wyjątkowych miejscach na Ziemi – Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. Dokładniej o występujących w niej jaskiniach. Dzieci poznały co to są i jak powstają jaskinie (naturalne zagłębienia lub szczeliny w ziemi). Dowiedziały się także, co to są stalaktyty i stalagmity czyli formacje skalne powstające we wnętrzu wapiennych jaskiń. Zarówno jedne, jak i drugie przypominają kształtem marchewkę, ale stalaktyty zwisają ze stropu jaskiń, a stalagmity wyrastają z podłoża. Dzieci oglądały ilustracje i czytały ciekawostki o jaskiniach i nietoperzach (głównych mieszkańcach jaskiń). Na zakończenie wykonały nietoperze z tekturowych rolek oklejanych kolorowym papierem.

Tekst, zdjęcia: J. Milewska